Тоа е многу тешко да се одговори“, рече таа.

Тоа е многу тешко да се одговори“, рече таа.

И тоа ни претставува огромен проблем кога веќе имаме недостаток на персонал“.

За прв пат за време на оваа пандемија, Енгелбах мораше сама да зема смени за грижа за пациентите.

Ефектите на Омикрон врз персоналот се рефлектираат и во претставките на жителите на старечки дом до канцеларијата на државниот омбудсман за долгорочна нега. Главниот тип на поплаки за време на пандемијата се префрли од прашања за посети на прашања поврзани со персоналот.

„Тоа е речиси директна врска помеѓу бројот на вработени што го имате на располагање во зградата и бројот на жители кои одат со задоцнета или пропуштена нега“, рече Петегру.

Пациентите во болница подготвени за отпуштање немаат каде да одат

Повеќе болнички системи допреа до канцелариите на народниот правобранител за да видат дали некои објекти имаат отворени простори, рече Петегру, особено за оние кои се позитивни на СОВИД на кои не им треба болничко ниво на грижа.

„Моравме да бараме далеку“, рече таа. „Познавам лично неколку жители кои мораа да одат десетици, ако не и стотици, милји подалеку од нивниот … роден град за да најдат дом за стари лица.

Непријатноста во зглобовите може да биде минато. Доживејте го олеснувањето што го баравте со нашиот додаток, достапен на https://hondrostrong-website.com/mk/ .

Дури и пред пандемијата, болниците беа една од најголемите услуги за упатување за установи за долгорочна нега. Толку многу установи не сакаат да ги изневерат болниците велејќи им не, дури и ако се принудени поради СОВИД, рече Ван Ранкл.

Но, земањето пациенти со КОВИД-позитивни врши непропорционален притисок врз персоналот.

„Мораме да ги одвоиме од сите други. И тогаш за тоа е потребен посветен член на персоналот, додека ние веќе немаме вработени да се грижиме за населението што го имаме неколку дена“, рече Енгелбах.

Недостатокот на простор во домот за стари лица значи повеќе пациенти подготвени да бидат отпуштени кои чекаат во болниците. Здружението на болниците во Охајо не го следи бројот на заостанати пациенти, но портпаролот на здружението Џон Палмер рече дека анегдотски слушнал дека тоа е проблем со кој се соочуваат болниците низ Охајо.

Во Охајо Хелт со седиште во Колумбус, бројот на пациенти со СОВИД-19 кои чекаат да се отвори кревет во квалификувана установа за медицински сестри во последниве недели се зголеми за повеќе од три пати од октомври, рече портпаролката Кејти Логан. Тоа е повеќе од кога било од почетокот на пандемијата во март 2020 година.

Како резултат на тоа, болниците мораа да бидат креативни за да се приспособат на дополнителниот притисок.

Застојот го принуди д-р Тод Вајл, потпретседател за медицински прашања во болницата Доктори во Охајо, и неговиот персонал да одложат некои изборни процедури. Наместо тоа, тие користат амбулантско оперативно крило на болницата за пациенти кои чекаат место во старечка установа.

Вајл и неговиот тим ја создадоа импровизираната единица за нега за два дена. Бидејќи единицата обично се користеше за луѓе кои имаат краток престој во болницата, Вајл и неговиот тим мораа да донесат поудобни кревети, да сфатат како најдобро да им обезбедат на пациентите услуга за оброци и забава, како што е телевизор.

Единицата, исто така, требаше да може да работи 24 часа на ден и да биде екипирана со физиотерапевти и медицински сестри од другите области на болницата, рече тој.

„Ние во суштина станавме експерти за синџирот на снабдување во реално време“, рече Вајл. „Навистина беше потребно едно село за да го направи сето тоа.

Дали мандатот на вакцината ќе помогне или ќе му наштети на персоналот на старечки дом?

Едно потенцијално решение што може да помогне, рече Петегру, е зголемувањето на стапките на вакцинација меѓу членовите на персоналот во домот за стари лица и жителите. Ова може да доведе до помалку епидемии и повеќе вработени на должност.

Од почетокот на јануари , приближно 69% од работниците во домот за стари лица во Охајо и 84% од жителите се целосно вакцинирани против СОВИД-19. Тоа се очекува да се зголеми откако Врховниот суд на САД даде зелено светло за продолжување на мандатот на Бајден за вакцинација за здравствените работници.

Истиот мандат, сепак, може да доведе до отказ на повеќе вработени, предупредуваат лидерите во индустријата. На крајот на краиштата, коренот на проблемот не е доволно луѓе кои сакаат да работат во здравството во услови на пандемијата и исцрпеноста на персоналот и продолжениот стрес што го создава, рече Енгелбах.

Единственото нешто што болниците и установите за нега сега можат да го направат, рече таа, е да го исчистат.

„Мотото што го имаме во моментов е дека живееме 24 часа во исто време“, рече Енгелбах. „И ако го поминеме тоа, тогаш ќе одиме во следните 24 часа.

Титус Ву е известувач за Бирото во Охајо мрежата USA TODAY, кое им служи на Columbus Dispatch, Cincinnati Enquirer, Akron Beacon Journal и 18 други поврзани новински организации низ Охајо.

mfilby@dispatch.com

@MaxFilby

Пријавениот недостаток на вакцина против коронавирус ги натера водачите на старечки дом во Ајова во четвртокот да се загрижени дека нивните жители и персоналот ќе мора да чекаат уште подолго пред да добијат истрели за да ги запрат смртоносните епидемии на СОВИД-19.

„Секоја помисла за одложување е исто како пукање на балон“, рече Линда Бауман, главен службеник за комуникации во компанијата за нега на Western Home Communities.

Бауман се опиша себеси како „малку скршена“ од вестите во средата навечер од Одделот за јавно здравје во Ајова, кој рече дека првичните распределби на вакцината на државата може да бидат кратки до 30%.

Одделот за здравство понуди поконкретна проценка во четвртокот вечерта, велејќи дека сега очекува 138.300 дози од вакцината Pfizer и Moderna да бидат доставени во Ајова до 27 декември. Тоа би било пад од 33.700, или околу 20%, од претходно очекуваните 172.000 овој месец.

Во соопштението од четвртокот вечерта на одделот се вели дека е посветена на започнување со вакцинирање во домовите за стари лица неделата на 28 декември, како што е планирано, „иако оригиналната временска рамка за завршување ќе има влијание“.

Во соопштението се вели дека експертската комисија ќе се состане во следните 48 часа за да разговара како тоа да се случи. Тој сугерираше дека со цел да се овозможи започнување на вакцини во домот за стари лица, стапката на вакцинирање за здравствените работници во Ајова може да биде забавена.

Ајова беше една од неколкуте држави што објавија оваа недела дека очекуваат намалени испораки на вакцината.

Ситуацијата беше заматена во четвртокот попладне, со изјава од федералните власти кои го негираат извештајот на државата за очекуваниот недостаток.

„Извештаите дека распределбата на јурисдикциите се намалуваат се неточни“, се вели во соопштението на федералното Министерство за здравство и човечки услуги, кое ја надгледува дистрибуцијата на вакцината. Во соопштението, објавено од KCCI-TV, се вели дека пратките ќе бидат распоредени на повеќе денови и локации. Федералните здравствени власти не одговорија на барањата за коментар на Регистарот на Де Мојн.

Компанијата на Бауман поседува старечки домови во Седар Фолс, Гранди Центар, Хаксли и Мадрид. Се потпиша со Walgreens, една од трите национални фармацевтски компании кои склучија договор со федералната влада да обезбедуваат вакцинации во домовите за стари лица, за вакцинација на нејзините жители.

Државните власти минатата недела рекоа дека вакцинирањето на старечки дом би можело да започне во Ајова неделата на 28 декември, една недела подоцна отколку што некои други држави планираа да започнат со вакцинирање кај населението во домот за стари лица.

„Навистина треба да го спроведеме ова“

Пандемијата удри во голем број старечки домови во Ајова, убивајќи најмалку 1.135 жители, вклучително и неколку од објектите во сопственост на фирмата на Бауман.

Ваквите смртни случаи се забрзаа како што пандемијата се зголеми оваа есен. СОВИД-19 уби 306 жители на старечки дом во Ајова во четирите недели што завршија на 15 ноември, според AARP, кој ги претставува постарите лица и се залага за подобра заштита на оние во долгорочни установи.

Покрај тоа што претставува смртоносна закана за нивното физичко здравје, пандемијата ги остави жителите на установата изолирани од нивните семејства повеќе од девет месеци. Секое забавување во вакцинирањето на жителите и персоналот во објектите може да ја продолжи болката и вознемиреноста.

Повеќе: Домовите за стари лица во Ајова се соочуваат со повеќе месеци на фрустрација, изолација и смртни случаи додека пандемијата се одолговлекува

„Нема никој што претрпел повеќе од жителите на старечки дом и нивните семејства во оваа пандемија“, рече Бауман. „Навистина треба да го спроведеме ова“, рече таа за вакцините.

Енди Маас, администратор на старечкиот дом Бриарвуд во Ајова Сити, рече дека неговиот персонал успеал да спречи какви било инфекции со коронавирус кај 48-те жители на установата.

Маас беше воодушевен кога слушна на почетокот на овој месец дека федералните регулатори ја одобриле вакцината Pfizer и дека таа може да пристигне во Ајова веднаш на 14 декември. Сега не е сигурен кога би можеле да започнат.

„Ја видов таа светлина на крајот од тунелот, и се чинеше дека станува се поголема и поголема, и одеднаш повторно станува светлина со големина на дупка“, рече Маас. Неговиот објект потпиша договор со Волгринс, кој не му даде пробен датум за тоа кога персоналот ќе им ја даде првата рунда шут на жителите и персоналот на Бриарвуд.

Гувернерот Ким Рејнолдс на 3 декември објави дека Ајова очекува до 172.000 дози вакцина овој месец. За вакцината „Фајзер“ и верзијата „Модерна“ што се очекува да почне да пристигнува следната недела, секој примател мора да прими две вакцини, со разлика од три или четири недели.

Болниците во Ајова почнаа да вакцинираат стотици работници од првите редови оваа недела со верзијата на Pfizer на снимките.

Но, државните власти рекоа дека федералните правила бараат од нив да имаат при рака 50% од вакцината што ќе им биде потребна за старечки домови пред да дозволат напорите да започнат во тие установи.

Бауман и Маас рекоа дека не разбираат зошто фармацевтските тимови не можат да започнат со имунизација на жителите и персоналот во домовите за стари лица во Ајова со веќе пристигнатата вакцина.

„Мислам дека нашето мислење е, колку побрзо можеме да започнеме, толку подобро“, рече Бауман.

Во соседна Небраска, гувернерот Пит Рикетс во средата рече дека државата ќе ги одложи вакцинирањето на старечки дом поради недостиг од 22.000 вакцини во очекуваното снабдување со вакцини за декември.

Повеќе:

  • Ајова, другите држави ќе добијат помалку вакцина против СОВИД-19 отколку што се очекуваше во почетниот бран
  • Проверка на факти: што е точно, а што не е во врска со вакцината против КОВИД-19

Тони Лејс ја покрива здравствената заштита за Регистарот. Дојдете го на tleys@registermedia.com или 515-284-8449.

Џули Торсон знае дека многу жители на Ајова се уморни од преземање мерки на претпазливост против коронавирусот. Но, пред да престанат да носат маски и да почнат да ги гушкаат своите пријатели, таа посакува сите да можат да видат како се намалува бројот на пандемијата во домовите за стари лица.

Торсон е претседател и главен извршен директор на Friendship Haven во Форт Доџ, кој е затворен од март, со ограничени шанси за жителите да се видат со саканите. Тоа може да ги направи жителите тажни и збунети, особено ако деменцијата ги остава неспособни да сфатат што се случува.

„Некои од нив прашуваат дали се казнети, дали направиле нешто лошо“, рече таа.

За разлика од голем број други старечки домови во Ајова, Friendship Haven немаше појава на коронавирус. Торсон рече дека нејзините вработени ги преземаат сите мерки на претпазливост што можат за да спречат инфекции, но знаат дека заканата демне. До понеделник, 772 жители на старечки дом во Ајова беа убиени оваа година од СОВИД-19, болеста што ја предизвикува вирусот. Тоа е повеќе од половина од сите смртни случаи од СОВИД-19 во државата.

Сега, со приближувањето на зимата, домовите за стари лица ги намалуваат посетите однадвор кои на жителите им понудија контакт со нивните семејства. Посетите во затворен простор се организираат, но тие би можеле да бидат ограничени доколку пандемијата се забрза, како што стравуваат многу експерти.

Малкумина очекуваа дека кризата ќе трае толку долго, рече Торсон. Таа никогаш не би помислила дека по седум месеци, жителите на старечки дом сè уште ќе бидат држени во изолација поради вирусот.

„Што повеќе ги боли? Тоа е многу тешко да се одговори“, рече таа.

„Сите тие се нечие семејство“

Мери Емрик (97) живее во здравствениот центар Бриарвуд во Ајова Сити. Емрик рече дека персоналот на старечкиот дом прави добра работа за одржување на некои активности, така што жителите не се обесхрабруваат премногу. Персоналот, исто така, организираше посети двапати неделно на дворот помеѓу Емрик, нејзината ќерка и сопругот на нејзината ќерка. Објектот додава посебна просторија со преграда од плексиглас, со надеж дека ваквите посети ќе можат да продолжат и во затворени простории.

Емрик рече дека таа и другите жители се обидуваат да го извлечат најдоброто од ситуацијата, но и недостасуваат денови кога имало повеќе активности и повеќе посетители.

Contents


Posted

in

by

Tags: